
Det finns i dagens samhälle ett beteende från människor som verkar inom olika myndigheter att vara empatilösa och så att säga ”kasta andra under en bussen” och sedan inte bry sig om utfallet. De skall ju bara göra ”ett jobb” för att kunna betala sina överbelånade bostäder.
Människor som väljer status och egen vinning framför att verka för det allmänna skakar om fundamentet för samhällskontraktet. Inom statsvetenskapen talar man om Public Service Motivation (PSM).
När en tjänsteperson ”kastar någon under bussen” för egen vinning, visar det på en total avsaknad av detta. När fokus skiftar från uppdraget till karriären. Det tyder på värderingar som bygger på en instrumentell syn på andra människor; de ses som verktyg eller hinder snarare än individer med rättigheter.
Dessa personer saknar ofta kopplingen mellan sina egna handling och moral. Det visas genom att tjänstepersonen för att kunna leva med sig själv efter att ha skadat en kollega eller medborgare ofta använder för den ”sunda” rationaliseringar (”Jag följde bara order” eller ”Om inte jag gjorde det, skulle någon annan göra det”).
Konsekvenserna för samhället
När tjänstepersoner agerar på detta sätt undermineras rättssäkerheten. Om medborgarna inte kan lita på att beslut fattas på saklig grund, utan snarare utifrån interna maktspel, eroderar tilliten till hela det demokratiska systemet.
Karriäristerna är ett hot emot demokratin helt enkelt.
Lämna ett svar